Newsletter

ARS, czyli jak dbać o miłość w PZS Lędziny

2014-03-10

Dyrekcja szkoły i uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach przystąpili do realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego w zakresie profilaktyki uzależnień pt. „ARS , czyli jak dbać o miłość”. Program został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Projekt programu jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 

Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa Pana dr. Krzysztofa Wojcieszka polega na nowoczesnym  podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi.

Głównym celem programu pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?” jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież (np. alkoholu, tytoniu, narkotyków i dopalaczy), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich.

Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na bierne palenie. O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%). Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.
W konsekwencji, w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.

Struktura programu oparta jest na 3 częściach;

I część programu „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”..

II część programu ”Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość”.

III część programu „Substancje psychoaktywne a zdrowie prokreacyjne”.

Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli na zajęciach wychowania do życia w rodzinie  oraz godzinach wychowawczych przy współpracy pielęgniarki szkolnej i pedagoga. w celu aktywizacji uczestników, którzy w wyniku zadawanych przez prowadzącego pytań  formułują tezy i są autorami komunikatów profilaktycznych.

 

                                                           Opracowały: Elżbieta Mikrut , Bożena Krzemień, Justyna Pilch.

 

sdc12088.jpg
dzisiaj: 19 kwietnia 2024
imieniny:
Leontyny, Tymona
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę