Newsletter

Górnicze święto w PZS w Lędzinach

2012-11-30
„Niech żyje nam górniczy stan..." - zabrzmiało 29 listopada w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach. W odśpiewanym hymnie górniczym brzmiał szacunek dla wykonywania pracy pięknej, ważnej i potrzebnej.

Akademię zorganizowaną z okazji przypadającej 4 grudnia Barbórki swą obecnością zaszczycili:
Pan Piotr Czarnynoga - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego,
Pan Józef Berger - Przewodniczący Rady Powiatu,
Pan Bernard Bednorz - Starosta Bieruńsko-Lędziński,
Pan Henryk Barcik - Wicestarosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego,
Pan Marek Spyra - Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu,
Pani Anna Kubica - Radna Powiatu,
Pani Urszula Myalska - Radna Powiatu,
Pan Władysław Trzciński - Radny Powiatu,
Pani Teresa Ciepły - Przewodnicząca Rady Miasta Lędziny,
Pan Marek Bania - Zastępca Burmistrza Miasta Lędziny,
Pan Piotr Niełacny - Dyrektor KWK „Ziemowit",
Pan Mirosław Drzyzga - Dyrektor ds. pracy KWK „Ziemowit",
Pani Joanna Figura - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz
Pan Alojzy Lysko - były współpracownik założyciela szkoły.


Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Pani Ewa Matusik przypomniała, że dzięki ogromnej życzliwości i wsparciu Dyrekcji Kopalni Ziemowit, po 19 latach przerwy, szkoła może na nowo cieszyć się obecnością klasy kształcącej w zawodzie technik górnictwa podziemnego.

 

Dlatego też uczniowie pochylili się na moment nad górniczym stanem, oddali należny mu hołd i wyrazili wdzięczność za całe dobro, którego doświadczyli ze strony Dyrekcji Kopalni Ziemowit i Kompanii Węglowej S.A w Katowicach.
„Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zaangażowanie okazane nam, obiecujemy odpłacić za to wszystko dobrymi wynikami w nauce i godnym reprezentowaniem szkoły i kopalni" - mówił Bartłomiej Kozłowski w imieniu swoich kolegów - przyszłych górników. Dyrektor Kopalni Ziemowit Pan Piotr Niełacny wraz ze Starostą Bieruńsko - Lędzińskim Panem Bernardem Bednorzem wręczyli certyfikaty gwarancji pracy dla uczniów klas I-szych kształcących się w zawodach technik górnictwa podziemnego, technik mechanik i technik elektryk.


Barbórka stała się również okazją do zapoznania się z króciutkimi fragmentami historii Kopalni Ziemowit, która w tym roku obchodzi 60-lecie swojego istnienia.
„Kiedy 60 lat temu rozpoczęto wydobycie, które wynosiło 1275 ton na dobę - kopalnia już wtedy zapewniała pracę dla 1924 ludzi. Obecnie ten potężny zakład wydobywa 16634 ton na dobę i zatrudnia ponad 4 i pół tysiąca pracowników" - informował zaproszonych gości Karol Jastrzębski.


Dla zaproszonych na uroczystość gości uczniowie przygotowali również program artystyczny. Bartłomiej Kozłowski, Bartosz Winnik i Tomasz Szprengiel - uczniowie klasy górniczej, przedstawili utwory liryczne, związane z wybranym przez siebie zawodem, Martyna Żurek i Jakub Denuszek - uczniowie klasy wojskowej, zaprezentowali się w utworze Erica Claptona - Tears in heaven, a Ryszard Kamiński i Szymon Warmbier z klasy maturalnej, wzruszyli zebranych niecodzienną interpretacją utworu Leonarda Cohena - Hallelujah. Dopełnieniem stała się prezentacja multimedialna, przygotowana w hołdzie tym, którzy codziennie mają dostęp do pełnego tajemnic podziemnego świata.


Na zakończenie akademii ze sceny popłynęły życzenia w gwarze śląskiej:
„Niych wom szychta je wesoło,
niych niy poci się wom czoło,
niych tworz wasza ni bydzie brudno,
niych praca ni bydzie trudno,
niych zarobków bydzie wiele,
w dni robocze i niedziele".
Tekst Agnieszka Waśniowska

 

dscf7026.jpg
dscf7086_.jpg
dscf7083.jpg
dzisiaj: 21 sierpnia 2019
imieniny:
Joanny, Kazimiery
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę