Newsletter

Podsumowujemy projekt "Gimnazjaliści z przyszłością - otwarci na ludzi i pracę"

2015-05-22

Podsumowujemy projekt „Gimnazjaliści z przyszłością- otwarci na ludzi i pracę”? Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Nadchodzi więc również czas różnego rodzaju podsumowań i analiz.

Czas zatem także, aby podsumować realizowany od dwóch lat w Gimnazjum z O.I nr 2 projekt „Gimnazjaliści z przyszłością- otwarci na ludzi i pracę” współfinansowany z pieniędzy unijnych. W czasie jego trwania uczniowie uczestniczyli w zajęciach matematyczno- przyrodniczych, językowych, kulinarnych, kulturoznawczych oraz doradztwa zawodowego, które w większości odbywały się na terenie szkoły. Jednak największą frajdę sprawiały uczniom różnorodne wycieczki organizowane w ramach poszczególnych zajęć.
W ramach zajęć doradztwa zawodowego grupa uczennic odwiedziła studio telewizyjne TVS Silesia. Okazało się, że telewizja to nie tylko miejsce pracy dziennikarza czy fotoreportera, ale też miejsce, w którym zatrudnienie może dostać marketingowiec, specjalista do spraw promocji, charakteryzator, grafik komputerowy, operator kamery i dźwięku i wiele, wiele innych osób. To środowisko pracy, w którym liczy się kreatywność, dobra dykcja, pewność siebie i odporność na stres – o czym dziewczęta mogły przekonać się same. Żadna z nich nie miała odwagi sprawdzić swoich sił w roli prezenterki pogody, a szkoda, bo taka okazja może się więcej nie powtórzyć.


Uczestnicy warsztatów eksperymentów chemicznych dwukrotnie zwiedzali Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Mieli możliwość poznać metody określania stopnia zanieczyszczenia atmosfery za pomocą techniki chromatografii gazowej. Zwiedzili pracownię zajmującą się  określaniem zawartości radioaktywnego izotopu radonu w powietrzu oraz zapoznali się z otrzymywaniem i zastosowaniem nanomateriałów. Podczas kolejnego wyjazdu uczniowie uczestniczyli w widowisku popularnonaukowym  organizowanym przez Instytut Fizyki Jądrowej - „Kosmos w naszym domu”, prowadzonym przez profesora Wiktora Niedzickiego. Widowisko poświęcone było prezentacji nowych materiałów i technologii oraz wykonywaniu prostych doświadczeń prezentujących ich właściwości. W grudniu uczniowie zwiedzili także  zaporę wodną w Goczałkowicach oraz stację uzdatniania i ozonowania wody wraz z osadnikami. Zapoznali się ze schematem całego kompleksu goczałkowickiego i jego pracą oraz komputerowym centrum zarządzania i kontroli.


Dwudziestoosobowa grupa uczestników zajęć Klubu Zdolnych Matematyków i warsztatów matematycznych z wykorzystaniem ICT spędziła walentynki w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mogli stać się inżynierami i naukowcami, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku, bez stresu, że będą oceniani i że braknie im czasu. Każdy miał szansę na dokonanie własnego odkrycia. Podczas zwiedzania dowiedzieli się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło. Poznali iluzje optyczne. Mieli możliwość samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny, przyjrzeć się, jak powstaje tornado, doświadczyć tego, co się dzieje podczas trzęsienia ziemi, „odpocząć” na łożu fakira, polatać „latającym” dywanem, sprawdzić, ile wody jest w ich organizmie, jak długie jest jelito cienkie, pobawić się w archeologów, sprawdzić po, co używamy ruchomych bloczków czy dźwigni, aby podnieść ciężar, sprawdzić jak dusi anakonda, porównać swoją szybkość z gepardem i … Najważniejsze, że wszystko można było dotknąć i doświadczyć na sobie.


W listopadowy długi wieczór uczestnicy zajęć kulturoznawczych odwiedzili Gliwicki Teatr Muzyczny. Niezapomniane przeżycia estetyczne poprzedzone były ciekawą lekcją z zakresu teatrologii – aktor i solista gliwickiego teatru – Michał Musioł – oprowadził uczniów po zakamarkach szacownej instytucji, pokazał, jak ekipa teatralna przygotowuje się do spektaklu, gdzie odbywają się ostatnie próby i wyjaśnił, dlaczego próba mikronów jest tak ważna. Poza tym uczestnicy poznali aktorskie przesądy i, przechodząc najtajniejszymi przejściami „tylko dla pracowników”, zasiedli na widowni, by rozkoszować się „Dźwiękami muzyki”…


Dziewiątego maja grupa kulturoznawcza ponownie wybrała się do Gliwickiego Teatru Muzycznego na spektakl pt. Rodzina Addamsów – przedstawienie, które choć na afiszu jest dopiero od marca – uhonorowane zostało prestiżowymi nagrodami i cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Niezwykła scenografia, fantastyczna choreografia, ale przede wszystkim mistrzowska gra aktorów zauroczyły uczniów, którzy dali się uwieść magii teatru. Spektakl był dla gimnazjalistów szczególny również dlatego, że mogli oglądać w brawurowej roli Gomeza Addamsa aktora i solistę gliwickiej sceny –  Michała Musioła, który w gimnazjum prowadzi zajęcia muzyczne.


Udział w tym projekcie dostarczył młodzieży gimnazjalnej wielu niezwykłych przeżyć, pozwolił poszerzyć ich horyzonty i być może w znaczący sposób przyczyni się do wyboru dalszej drogi życiowej.


dzisiaj: 29 marca 2024
imieniny:
Eustachego, Wiktoryna
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę