Newsletter

Rok Anielina Fabery

2012-06-14

Zbliża się setna rocznica urodzin wybitnej postaci Anielina Fabery.

Urodził się on 8 czerwca 1913 roku w Łąkach nad Olzą w rodzinie górniczej . Po ukończnie szkoły ludowej w 1927 roku podjął naukę w polskiej szkole wydziałowej we Frysztacie.

W latach 1930-35 kształcił się w seminarium nauczycielskim w Cieszynie. Pedagogium ukończył z wyróżnieniem i podjął pierwszą pracę nauczycielską we wsi Grzawa w powiecie pszczyńskim. Następnie uczył w Miedźnej i Lędzinach. 1 września 1939 roku miał podjąć pracę we Frysztacie. Wybuch wojny pokrzyżował te plany. Zostaje aresztowany 23 kwietnia 1940 roku i osadzony w obozie Mathausen-Gusen pod numerem 46952. Pracuje najpierw w kamieniołomie a następnie w krematorium jako pisarz. Za drutami działa w Ruchu Oporu, kilkakrotnie cudem unika śmierci. W pierwszych miesiącach wolności wraca do kraju i osiada w Lędzinach, gdzie podejmuje pracę w Zawodowej Szkole Dokształcającej stanowiącej zalążek szkoły górniczej. W roku 1950 zostaje jej dyrektorem. W 1956 szkoła zostaje podporządkowana Ministerstwu Górnictwa i Energetyki i przyjmuje nazwę Zasadniczej Szkoły Górniczej Kopalni „Ziemowit". Nowopowstałą placówką kieruje do 1973 roku, tj. do chwili przejścia na emetyturę. Pod jego kierownictwem szkoła ma wiele znaczących sukcesów. Jest ceniona w środowisku i macierzystej kopalni. Całe swoje życie poświęcił ludziom, był wielkim pedagogiem i społecznikiem. Wychował kilka pokoleń młodzieży oraz liczną kadrę nauczycielską. Wycisnął niezatarty ślad w społeczności Lędzin. Przez trzy kadencje był radnym, działał aktywnie w ZBOWiD, uczestniczył w procesach oprawców z Gusen i Dachau. Pisał pamiętniki. Jego działalność pedagogiczną i społeczną dopełniały szerokie zainteresowania. Był zapalonym filatelistą, muzykującym amatorem, utalentowanym malarzem. Jego obrazy świadczą o niezwykłej wrażliwości na piękno, o miłości do człowieka i ojczystego kraju. Zmarł 27 sierpnia 1983. Za swoją aktywną działalność wyróżniony został licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dla uczniów szkoły był postacią fascynującą i niedościgłym wzorem. Wszyscy garnęli się do niego jak do dobrego ojca. I dopóki żyją jego uczniowie pamięć o nim nie zgaśnie.

 

W dniu 99-tych urodzin Patrona naszego technikum Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach wspólnie z Towarzystwem Kulturalnym im. Anielina Fabery w Lędzinach

ogłaszają najbliższy rok 8 czerwca 2012 - 8 czerwca 2013

ROKIEM  ANIELINA  FABERY

dzisiaj: 29 marca 2024
imieniny:
Eustachego, Wiktoryna
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę