Newsletter

Trzy dni w Batalionie

2012-11-30

Uczniowie klasy pierwszej i drugiej mundurowej wojskowej Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach przeżyli niezwykłą przygodę w jednostce wojskowej - 18 Batalionie Powietrzno-Desantowym w Bielsku Białej.

Wyjazd na poligon rozpoczął się wczesnym rankiem 14 listopada i trwał 3 dni. Młodzież w czasie swojego pobytu w jednostce była zakwaterowana w koszarach wojskowych, gdzie pod okiem zawodowych żołnierzy brała udział w interesujących zajęciach.
Dzień rozpoczynał się o godzinie 6 rano zaprawą wojskową, po której następowała poranna toaleta i wyborne śniadanie.


W ciągu trzech dni uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą jednostki, wziąć udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, wśród których znalazło się m.in.: poruszanie się na polu walki, rzut granatem, budowa broni, łączność, samoobrona, pierwsza pomoc na polu walki, pobyt w wojskowej jednostce Straży Pożarnej, zajęcia instruktażowe w sali spadochronowej, zajęcia z saperem.


Ogromne wrażenie wywarły na uczniach zajęcia z zawodowym żołnierzem - uczestnikiem wielu zagranicznych misji, który przedstawił młodzieży techniki przemieszczania się z bronią na polu walki w bardzo trudnych warunkach (marsz ubezpieczony, tarzanie się w błocie). Miłym akcentem dla uczestników wyprawy do Batalionu była przejażdżka wojskowym samochodem typu Hamer. Sił dodawały młodzieży urozmaicone posiłki przygotowane przez kuchnię wojskową.


Nad bezpieczeństwem 15 wyróżnionych uczniów, uczestników poligonu czuwała wychowawczyni Pani Joanna Poradzisz-Krupa oraz kpt. Sławomir Iracki, dzięki któremu klasa wojskowa mogła uczestniczyć w ćwiczeniach. Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu Kapitanowi oraz Dowództwu jednostki za zorganizowanie pobytu.


Tekst: Joanna Poradzisz-Krupa

3__________________________.jpg
13____________________.jpg
8_____________________.jpg
dzisiaj: 21 sierpnia 2019
imieniny:
Joanny, Kazimiery
Nagrody i wyróżnienia
ISO
Stawiamy na jakość
Najwyższa jakość
Polecamy
zamknij
Wyślij kartkę